


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 600 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 10.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Impedance | 170 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 600 mA |
| Ripple Current @ High Frequency | 600 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 390 mA @ 120 Hz |
Stock: 18923
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51296
Ext.Price$0.51296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51296 | $0.51296 |
| 10 | $0.50612 | $5.06120 |
| 25 | $0.49843 | $12.46075 |
| 50 | $0.44713 | $22.35650 |
| 100 | $0.40353 | $40.35300 |
| 300 | $0.33690 | $101.07000 |
| 500 | $0.28127 | $140.63500 |
| 1000 | $0.26930 | $269.30000 |
